نوشته شده توسط حمید سلیمی ، در 1391/5/10ساعت 17:54، تعداد بازدید: 23,020

دل توی دلتان نیست. این اولین بار است که به مطب دندانپزشکی برای ارتودنسی (ردیف کردن دندان های) فرزندتان آمده اید و نمی دانید قرار است با چه روشی ...

دل توی دلتان نیست. این اولین بار است که به مطب دندانپزشکی برای ارتودنسی (ردیف کردن دندان های) فرزندتان آمده اید و نمی دانید قرار است با چه روشی این دندان های خرگوشی عاقبت مرتب شوند.

شما به مطب دندانپزشکی آمده اید که دندان های فرزندتان در پایان مدت زمان مشخصی مرتب شوند. به طور کلی دندانپزشکان از دو نوع دستگاه برای مرتب کردن دندان های فرزند شما استفاده می کنند. ممکن است شکل وسایل و دستگاه های ارتودنسی متفاوت باشند ولی یا ثابت هستند و از دهان خارج نمی شوند یا متحرک هستند و می توان آنها را در ساعاتی از شبانه روز به طور مثال، هنگام غذاخوردن و یا بازی کردن و یا برای تمیز کردن از دهان خارج کرد.

● دستگاه های ثابت

این دستگاه ها همان سیم ها و براکت هایی است که روی تک تک دندان ها نصب می شوند. یک دستگاه ثابت ارتودنسی از قطعاتی به نام براکت که به طور مستقیم به دندان ها چسبانده می شوند و سیم در داخل آنها گذاشته می شود، تشکیل شده اند. این دستگاه ها کنترل بهتری بر حرکات دندانی دارند چون نیرویی که بر دندان ها وارد می کنند، به طور دقیق کنترل شده است و به تدریج و به آرامی دندان ها را به موقعیت صحیح هدایت می کنند. به طور معمول نیرویی که به وسیله این دستگاه ها بر دندان ها وارد می شود، نیرویی سبک است. اشکال اصلی آنها این است که چون در دهان ثابت هستند، نمی توان برای تمیز کردن آنها را از دهان خارج کرد. به علاوه موجب گیر کردن موادغذایی در اطراف سیم ها و براکت ها شد. اگر این خرده های غذایی به خوبی برداشته و تمیز نشوند، به زودی موجب پوسیدگی دندان ها می شوند. بنابراین اگر دندانپزشک برای شما این دستگاه ها را تجویز کرد باید خودتان را برای مسواک زدن دقیق و رعایت بهداشت دهان، چند برابر بیشتر از آنچه پیش از این انجام می دادید، آماده کنید.
● دستگاه های متحرک

دستگاه های متحرک از سیم و مواد پلاستیکی (آگریل) ساخته می شوند. شما می توانید خودتان آن را دهانتان بگذارید و هر وقت خواستید از دهانتان خارج کنید. بعضی از آنها به طور هم زمان دندان های فک بالا و پایین را در برمی گیرند. دندانپزشکان اغلب به شما خواهند گفت فقط برای غذا خوردن و شستشو این پلاک ها را از دهانتان خارج کنید و در بقیه ساعات روز آن را در دهانتان نگه دارید تا نیروی کافی را به دندان ها و فک تان وارد کنند. فراموش نکنید که شما در صورتی نتیجه مطلوبی از درمان خود با این وسایل خواهید گرفت که به طور دقیق در استفاده از آن با دندانپزشک همکاری کنید و پلاک را درست و به میزان کافی در طول روز در دهانتان نگه دارید، چیزی که خیلی از کودکان به بهانه خجالت، بازی، راحتی و.. از آن طفره می روند و دور از چشم والدین شان آن را استفاده نکرده و یا فقط در زمانی که در خانه هستند، از پلاک استفاده می کنند که نتایج درمان را مختل می کند. مزیت عمده این پلاک های متحرک این است که شما می توانید آن را برای شستشو و تمیز کردن از دهانتان خارج کنید.

● پلاک متحرک برای چه کسانی لازم است؟
پلاک های متحرک ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های ساده فک و صورت و دندان ها استفاده می شوند. جایی که فقط لازم است دندان ها اندکی مرتب شوند و به جابه جایی کاملی نیاز ندارند. به طور مثال ممکن است دندان های جلویی فک بالای شما اندکی بیرون زده باشد و می توان با این پلاک ها زاویه دندان ها را تغییر داد و آنها را مرتب کرد. برای استفاده از این پلاک ها به طور معمول می توانید به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید.

هنگامی که درمان ارتودنسی دندان های شما به پایان رسید، باید به دندان ها فرصت داد تا در موقعیت جدید تثبیت شوند. در این زمان دندانپزشک یک پلاک متحرک را برایتان تجویز خواهد کرد که باید چند ماه از آن استفاده کنید. این پلاک متحرک، دندان ها را در موقعیت جدید حفظ می کند تا الیاف لثه ای و استخوان کافی در اطراف ریشه شان تشکیل شود و در موقعیت جدید تثیبیت شوند.

Orthodontia


● وقتی عضله ها یاری می کنند


یکی دیگر از کاربردهای دستگاه های متحرک ارتودنسی، پیش از بلوغ و در دوران رشد است. در این دوران می توان از نیروی عضلات سر و صورت و گردن برای هدایت فک و دندان ها در موقعیت صحیح استفاده کرد. این دستگاه ها اغلب شامل پلاکی داخل دهان هستند که گاهی به وسیله کش ها و حلقه هایی روی صورت، سر و گردن تکیه دارند. استفاده از این دستگاه ها برای پسر بچه های شیطان باید با دقت و کنترل خاصی انجام شود تا خطر آسیب و پارگی پوست صورت از بین برود.

● دستگاه ثابت برای چه کسانی لازم است؟

سیم ها و براکت و نیز سایر دستگاه های ثابت ارتودنسی، برای حرکات پیچیده تر دندانی و بیشتر برای کسانی که دوران بلوغ را سپری کرده اند، استفاده می شوند. این دستگاه ها می توانند با اعمال نیرو به یک دندان آن را از یک محل به محل دیگری در قوس فکی حرکت دهند. این یک حرکت پیچیده دندانی است. همچنین اگر شما در سنین بزرگسالی به فکر مرتب کردن دندان هایتان افتاده اید، باید خودتان را برای این نوع ارتودنسی آماده کنید. اگر دندان های شما چرخش غیرطبیعی پیدا کرده اند و یا نیاز است کمتر و یا بیشتر در استخوان فک فرو رفته و یا بیرون آورده شوند، باید روی این نوع ارتودنسی حساب کنید. برای انجام این درمان ارتودنسی، باید حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

          

مطالب مرتبط

در همین موضوع: سلامت دندان ارتودنسی زیبایی
برای نظر دادن لطفاً وارد سایت شوید و یا ثبت نام کنید!

    موضوعات وبلاگ سبو

       
    سیستم اتوماسیون اداری تحت وب

    سیستم اتوماسیون اداری تحت وب

    مطلع بودن از تمام فرایندهای جاری در سازمان از هر نقطه از جهان که هستید درست به همان صورت که انگار خود در سازمان حضور دارید از مزایای سیستم اتوماسیون اداری تحت وب است. امکان سازماندهی فرایند های سازمانی، پشتیبانی از انواع فرم های درون سازمانی، ثبت دقیق و بدون خطای مکاتبات اداری، پیگیری کارها، فرم ها، مکاتبات و ... با امنیت بالا و با سرعت بسیار عالی در همه جای دنیا.