نوشته شده توسط حمید سلیمی ، در 1391/6/20ساعت 10:43، تعداد بازدید: 14,382

ناخن مانند هر عضو ديگري از بدن، بيماري‌هاي خاص خود را از قبيل پوسته پوسته شدن، شكنندگي يا ترك‌خوردگي دارد و با توجه به اين كه يكي از عوامل زي ...

ناخن مانند هر عضو ديگري از بدن، بيماري‌هاي خاص خود را از قبيل پوسته پوسته شدن، شكنندگي يا ترك‌خوردگي دارد و با توجه به اين كه يكي از عوامل زيبايي به شمار مي‌آيد، بايد محافظت از ناخن نيز در كنار ساير اقدامات مراقبتي از اندام‌ها و بافت‌هاي بدن مورد توجه قرار گيرد.
ناخن‌‌ به طور عمده از كراتين ساخته مي‌شود كه درواقع پروتئين مو و پوست است. كراتين شامل لايه‌هايي از مولكول‌هاي متصل به هم است كه خود اين لايه‌ها نيز با شاخه‌هايي به ديگر لايه‌ها اتصال دارد. ميزان و چگونگي اين اتصالات و نيز درصد عناصر مختلف موجود در كراتين و همچنين لايه‌هاي ناخن، در افراد مختلف با توجه به ژنتيك، بيماري‌ها و عوامل محيطي متغير است. وجود اتصالات مناسب و نيز تعادل عناصر تشكيل‌دهنده، تعيين‌كننده استحكام ناخن است. محلول‌هاي محافظ ناخن با حفظ اين اتصالات و ايجاد تعادل مطلوب، موجب افزايش استحكام و دوام ناخن مي‌شود. محصولات متعددي وجود دارد كه ادعا مي‌كند ناخن‌هاي شما را محكم مي‌كند.
اين محصولات از تركيبات متفاوتي تشكيل شده‌ و به همين دليل ميزان اثربخشي و همچنين عوارض گوناگوني دارد بنابراين بسته‌بندي روي محصولات را با دقت مطالعه كنيد و مطمئن شويد كه از مواد زير در ساخت آنها استفاده نشده باشد، در غير اين صورت به ناخن‌هاي خود آسيب بيشتري زده‌ايد.

ناخن زیبافرمالدئيد
اثرات منفي و سوزاننده اين ماده كاملا ثابت شده است. همچنين موجب سوزش چشم، گلو، بيني‌ و حساسيت‌هاي پوستي‌ (درماتيت) مي‌شود.
اين ماده‌ سوزاننده در حقيقت سطح ناخن را مي‌سوزاند و به اين ترتيب احساس سفتي كاذب ايجاد مي‌كند. به عبارت ديگر هيچ تقويت يا استحكامي در ناخن ايجاد نمي‌كند.

رزين‌ها
رزين‌ها مانند يك لاك عمل كرده و با اضافه كردن يك‌لايه به ناخن موجب ضخيم شدن آن مي‌شود. در حقيقت ساختمان و جنس ناخن را تقويت نمي‌كند، بلكه با اضافه‌كردن لايه به ناخن و افزايش ضخامت آن موجب احساس سفتي كاذب در ناخن مي‌كند.
اين محصولات شيميايي نيز به ناخن آسيب وارد مي‌كند، زيرا لايه‌اي كه به ناخن اضافه مي‌شود يك وزن و بار اضافه به ناخن تحميل مي‌كند كه موجب ايجاد ناخن‌هاي ضعيف‌تر از قبل خواهد شد.

تولوئن
تولوئن نيز ماده‌اي شيميايي از مشتقات نفتي سرطا‌ن‌زا به شمار مي‌آيد و به عنوان حلال در لاك‌ها به‌كار برده مي‌شود كه بر اثر تنفس يا تماس با پوست، موجب سرگيجه و التهاب پوستي مي‌شود.
وحید کیانپور - روزنامه جام جم


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

          

مطالب مرتبط

در همین موضوع: سلامت زیبایی ناخن
برای نظر دادن لطفاً وارد سایت شوید و یا ثبت نام کنید!

    موضوعات وبلاگ سبو

      
    طراحی سایت و پرتال سازمانی

    طراحی سایت و پرتال سازمانی

    امروزه بازار از آن کسانی است که در محیط اینترنت حرف اول را میزند. ضریب نفوذ اینترنت حتی در کشور ما هم به گونه ایست که هر کس در اینترنت بیشتر معرفی شود بازار بیشتری دارد. از طرفی سهولت ارائه خدمات از طریق اینترنت بر کسی پوشیده نیست. شما هم با داشتن یک وب سایت و یا با ارائه سرویس های خود از طریق وب سایت یا پرتال خود می توانید سهم بیشتری از بازار داشته باشید