نوشته شده توسط حمید سلیمی ، در 1391/5/10ساعت 15:48، تعداد بازدید: 9,603

تلفن‌هاي هوشمند ديگر وسيله‌اي براي دسترسي به ايميل و گشت و گذار در وب نيست. اين تلفن‌ها توانايي محاسبات بيشتري نسبت به تمامي رايانه‌هايي ك ...

بررسي فناوري NFC
تلفن‌هاي هوشمند ديگر وسيله‌اي براي دسترسي به ايميل و گشت و گذار در وب نيست. اين تلفن‌ها توانايي محاسبات بيشتري نسبت به تمامي رايانه‌هايي كه ناسا سال 1969 استفاده كرد، دارند؛ زماني كه ايالات متحده ادعا كرد اولين انسان به ماه پا گذاشته است. در حال حاضر كاربران از تلفن همراه خود براي انجام كارهاي جذابي استفاده مي‌كنند؛ كارهايي مانند جايگزيني تلفن همراه به جاي كيف پول كه البته اين كار به لطف فناوري نفز (ارتباطات ميدان نزديك) صورت مي‌گيرد.

زيبايي و سودمندي NFC ـ يك ارتباط كوتاه برد و استاندارد بي‌سيم ـ را مي‌توان در 3 هدف اصلي خلاصه كرد: به اشتراك‌گذاري، جفت شدن و انجام تراكنش. NFC مي‌تواند تلفن شما را به يك كيف پول ديجيتال تبديل كند، مي‌تواند يك شاه كليد براي همه چيز از كليد خانه‌ گرفته تا سوئيچ ماشينتان يا نشان شناسايي يك دولت يا يك شركت باشد.

تنها چيزي كه امكانات نفز را محدود مي‌كند پندار مهندسان و برنامه‌نويسان خواهد بود. به دليل همين محدوده استفاده، انقلابي توسط گوشي تلفن همراه شما در حال آغاز شدن است.

مجهز شدن به اين تراشه‌هاي ريز، گوشي شما را از يك دستگاه هوشمند به يك دستگاه نابغه تبديل مي‌كند. هم‌اكنون حدود 34 ميليون گوشي مجهز به نفز است و به گفته كارشناسان تا پايان سال 2012 اين تعداد،
بيش از 100 ميليون گوشي افزايش مي‌يابد. به خواندن مقاله ادامه دهيد تا ببينيد نفز تلفن يا ديگر گجت‌ها چگونه محور فناوري زندگيتان را تغيير مي‌دهد.

پرداخت سريع

با نفز، تلفن هوشمند شما هم به يك دستگاه خودپرداز و هم به يك كارت اعتباري تبديل مي‌شود. به جاي شمردن وجه نقد يا كشيدن كارت، شما فقط تلفن خود را نزديك كيوسك پرداخت مي‌گيريد تا تراكنش انجام شود و يك ايميل به عنوان رسيد به جاي يك برگه كاغذي براي شما ارسال شود.

بين قابليت‌‌هاي نفز كه امكان به ثمر رسيدن دارد، شايد گزينه پرداخت، زودتر از ديگر امكانات اجرايي شود. مديران گوگل انتظار دارند تلفن‌هاي هوشمند مجهز به نفز سال 2014 نيمي از بازار گوشي‌هاي تلفن را به خود اختصاص دهد كه احتمالا به نفع برنامه كيف پول گوگل (Google Wallet application) خواهد بود. كيف پول گوگل يك برنامه براي تلفن‌هاي هوشمند است كه به شما اجازه مي‌دهد گوشي خود را به نقطه‌اي از يك دستگاه فروش نزديك كنيد تا انواع پرداخت‌ها براي كالا يا خدمات صورت گيرد.

شركت‌هاي صادركننده كارت‌هاي اعتباري و ارائه‌دهندگان خدمات بي‌سيم در حال كار روي سيستم‌هاي مشابه هستند تا بتوانند در اين زمينه با گوگل رقابت كنند. اين يك رقابت فاقد استاندارد است. تا زماني كه سيستم بررسي براي نفز در فروشگاه‌هاي محلي وجود نداشته باشد، ممكن است گسترش همه جانبه پرداخت از طريق نفز به تاخير بيفتد.

دريافت صحيح دا‌ده‌ها

تراشه‌ها و برچسب‌هايي كه به تلفن قابليت نفز مي‌دهد آنقدر كوچك است كه مي‌توان آنها را در هر جايي تعبيه كرد؛ از آگهي‌هاي ديواري گرفته تا امضا كردن مدارك و مواردي ديگر. اين به اصطلاح برچسب‌هاي اطلاعات يا هوشمند، انواع اطلاعات را به هر كسي كه از تلفن همراه استفاده مي‌كند، ارائه مي‌دهد.

در يك سالن سينما، مشتريان مي‌توانند با تلفن همراهشان يك پوستر را لمس كنند و فورا و به‌طور مستقيم پرداخت آنلاين را انجام دهند و در دانشگاه‌ها، دانشجويان مي‌توانند از تلفن خود براي دريافت اطلاعات به روز شده جدول برنامه‌هاي درسي استفاده كنند.

حتي مي‌توان از اين فناوري براي كسب اطلاعات يك ملك آماده فروش استفاده كرد، آن هم در حالي كه در ملك قدم مي‌زنيد. حتي مي‌توان از اين فناوري براي كارهاي غيرمتعارف و جديد بهره برد مثلا خواندن زندگينامه افراد با نزديك كردن تلفن همراهتان به تراشه‌اي كه روي سنگ قبرشان نصب شده است.

هزاران برنامه ديگر براي اين فناوري وجود دارد و تلفن‌هاي هوشمند در گسترش اين فناوري نقش بسزايي خواهد داشت.

NFC Chip and Google Walletتراشه‌ها براي سلامت شما مفيدند

هنگامي كه بحث مراقبت از سلامت پيش مي‌آيد، فناوري‌ نفز و تلفن‌هاي هوشمند از آن جهت كه اطلاعاتي در زمينه مراقبت‌هاي پزشكي به اشخاص مي‌دهد براي سلامت اشخاص و بهبود حال بيماران مفيد خواهد بود.

در حال حاضر بيماران مي‌توانند تجهيزات پزشكي را با استفاده از اين فناوري چك كنند و از عوارض داروهاي خود و چگونگي استفاده درست از آنها آگاه شوند.

به لطف گسترش سريع تلفن‌هاي هوشمند در سراسر جهان، مسوولان بهداشتي بهتر مي‌توانند بيماران را شناسايي و رديابي كنند. اين موضوع به بهبود بيماران، درمان‌هاي اورژانسي و جمع‌آوري اطلاعات درباره بيماري كمك خواهد كرد.

همچنين شما مي‌توانيد براي مراقبت‌هاي شخصي از اين فناوري استفاده كنيد. شركتي به نام Gentag برچسب‌هايي را به پوست بدن بيماران چسبانده است. اين برچسب‌ها درجه حرارت، سطح گلوكز يا فشارخون بيماران را اندازه‌گيري مي‌كند و براحتي مي‌توان اين اطلاعات را به يك تلفن هوشمند ارسال كرد.

هماهنگي كامل با بلوتوث گوشي همراه

اين فناوري به‌طور كامل با بلوتوث و wi fi گوشي شما هماهنگ است، به‌طوري كه مي‌توانيد بين دو دستگاه كه در فاصله‌اي دور از هم قرار گرفته‌اند، ارتباط برقرار كنيد. ممكن است در نگاه اول اين ارتباط كمي ناامن به نظر برسد، چون اطلاعات شما در سطح وسيع‌تري منتشر خواهد شد؛ اما سازندگان NFC روش‌هاي بسيار امني را براي انتقال داده در اين حالات در نظر گرفته‌اند. البته براي امنيت بيشتر دليلي ندارد كاربران براي پرداخت‌هايشان از اين حالت استفاده كنند. اين كار بيشتر زماني كاربرد دارد كه ما قصد تبادل اطلاعات با يك شخص يا دستگاه ديگر را داشته باشيم.

سادگي استفاده از NFC

در صورت فعال‌سازي NFC روي تلفن همراه خود براحتي قادر خواهيد بود خيلي از كارهاي روزمره را به‌صورت خيلي ساده به انجام برسانيد. به عنوان مثال مي‌توانيد فقط با نزديك كردن گوشي همراه خود به چاپگر، تصاوير را منتقل و چاپ كنيد يا اين‌كه ممكن است شما و دوستتان بخواهيد با يكديگر در زمينه‌هاي مختلف تبادل اطلاعات داشته باشيد يا حتي براي انجام بازي‌هاي تحت شبكه مي‌توانيد از اين فناوري استفاده كنيد.

و در آخر

در اين نوشتار به بررسي چند ويژگي فناوري نفز پرداختيم؛ فناوري‌اي كه مي‌تواند در آينده و با گسترش آن، كارهاي روزمره را راحت‌ و سريع‌تر انجام داد. طبق نظر متخصصان، اين فناوري سال 2014 فراگير خواهد شد و شايد در اين جهان پر شتاب، اندكي بر شتاب ما بيفزايد.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

          

مطالب مرتبط

در همین موضوع: فناوری اطلاعات تراشه NFC
برای نظر دادن لطفاً وارد سایت شوید و یا ثبت نام کنید!

    موضوعات وبلاگ سبو

     
    سیستم مدیریت ارتباط با مشتری

    سیستم مدیریت ارتباط با مشتری

    سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (Customer Relationship Management - CRM) تاثیر گذارترین سیستم در بالا بردن رضایت مشتری و در نتیجه حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان بیشتر است که با ساماندهی و اتوماسیون فرایندهای کسب و کار می تواند منجر به کاهش هزینه ها و افزایش سودآوری شود و باعث تقویت رضایت مشتری و وفاداری مشتریان در فروش، بازاریابی و خدمات به مشتری می شود.