نوشته شده توسط حمید سلیمی ، در 1391/6/20ساعت 10:43، تعداد بازدید: 15,598

ناخن مانند هر عضو ديگري از بدن، بيماري‌هاي خاص خود را از قبيل پوسته پوسته شدن، شكنندگي يا ترك‌خوردگي دارد و با توجه به اين كه يكي از عوامل زي ...

ناخن مانند هر عضو ديگري از بدن، بيماري‌هاي خاص خود را از قبيل پوسته پوسته شدن، شكنندگي يا ترك‌خوردگي دارد و با توجه به اين كه يكي از عوامل زيبايي به شمار مي‌آيد، بايد محافظت از ناخن نيز در كنار ساير اقدامات مراقبتي از اندام‌ها و بافت‌هاي بدن مورد توجه قرار گيرد.
ناخن‌‌ به طور عمده از كراتين ساخته مي‌شود كه درواقع پروتئين مو و پوست است. كراتين شامل لايه‌هايي از مولكول‌هاي متصل به هم است كه خود اين لايه‌ها نيز با شاخه‌هايي به ديگر لايه‌ها اتصال دارد. ميزان و چگونگي اين اتصالات و نيز درصد عناصر مختلف موجود در كراتين و همچنين لايه‌هاي ناخن، در افراد مختلف با توجه به ژنتيك، بيماري‌ها و عوامل محيطي متغير است. وجود اتصالات مناسب و نيز تعادل عناصر تشكيل‌دهنده، تعيين‌كننده استحكام ناخن است. محلول‌هاي محافظ ناخن با حفظ اين اتصالات و ايجاد تعادل مطلوب، موجب افزايش استحكام و دوام ناخن مي‌شود. محصولات متعددي وجود دارد كه ادعا مي‌كند ناخن‌هاي شما را محكم مي‌كند.
اين محصولات از تركيبات متفاوتي تشكيل شده‌ و به همين دليل ميزان اثربخشي و همچنين عوارض گوناگوني دارد بنابراين بسته‌بندي روي محصولات را با دقت مطالعه كنيد و مطمئن شويد كه از مواد زير در ساخت آنها استفاده نشده باشد، در غير اين صورت به ناخن‌هاي خود آسيب بيشتري زده‌ايد.

ناخن زیبافرمالدئيد
اثرات منفي و سوزاننده اين ماده كاملا ثابت شده است. همچنين موجب سوزش چشم، گلو، بيني‌ و حساسيت‌هاي پوستي‌ (درماتيت) مي‌شود.
اين ماده‌ سوزاننده در حقيقت سطح ناخن را مي‌سوزاند و به اين ترتيب احساس سفتي كاذب ايجاد مي‌كند. به عبارت ديگر هيچ تقويت يا استحكامي در ناخن ايجاد نمي‌كند.

رزين‌ها
رزين‌ها مانند يك لاك عمل كرده و با اضافه كردن يك‌لايه به ناخن موجب ضخيم شدن آن مي‌شود. در حقيقت ساختمان و جنس ناخن را تقويت نمي‌كند، بلكه با اضافه‌كردن لايه به ناخن و افزايش ضخامت آن موجب احساس سفتي كاذب در ناخن مي‌كند.
اين محصولات شيميايي نيز به ناخن آسيب وارد مي‌كند، زيرا لايه‌اي كه به ناخن اضافه مي‌شود يك وزن و بار اضافه به ناخن تحميل مي‌كند كه موجب ايجاد ناخن‌هاي ضعيف‌تر از قبل خواهد شد.

تولوئن
تولوئن نيز ماده‌اي شيميايي از مشتقات نفتي سرطا‌ن‌زا به شمار مي‌آيد و به عنوان حلال در لاك‌ها به‌كار برده مي‌شود كه بر اثر تنفس يا تماس با پوست، موجب سرگيجه و التهاب پوستي مي‌شود.
وحید کیانپور - روزنامه جام جم


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

          

مطالب مرتبط

در همین موضوع: سلامت زیبایی ناخن
برای نظر دادن لطفاً وارد سایت شوید و یا ثبت نام کنید!

    موضوعات وبلاگ سبو

      
    سیستم مدیریت ارتباط با مشتری

    سیستم مدیریت ارتباط با مشتری

    سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (Customer Relationship Management - CRM) تاثیر گذارترین سیستم در بالا بردن رضایت مشتری و در نتیجه حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان بیشتر است که با ساماندهی و اتوماسیون فرایندهای کسب و کار می تواند منجر به کاهش هزینه ها و افزایش سودآوری شود و باعث تقویت رضایت مشتری و وفاداری مشتریان در فروش، بازاریابی و خدمات به مشتری می شود.